
Szafa musi przede wszystkim spełniać swoją funkcję, powinna mieć odpowiednią pojemność i optymalne zaplanowane wnętrze, tak aby wykorzystać każdy kawałek przestrzeni. Również wybór rodzaju otwierania drzwi jest kluczowym w procesie projektowania i od tego należy rozpocząć projekt szafy, gdyż ma to duży wpływ na wygląd i charakter mebla.
Rodzaje mechanizmów otwierania w szafach
- Standardowe drzwi uchylne. Drzwi montowane na zawiasach puszkowych, które mogą być wyposażone w budowany lub nakładany spowalniacz. Jest to najbardziej popularna forma otwierania drzwi znana od lat. Fronty szafy możemy montować na zewnątrz korpusu szafy lub w jej świetle (mowa wtedy o zawiasach wewnętrznych). Głębokość szafy przy zastosowaniu tego rozwiązania to w zależności od potrzeb od 55 do 65cm. Drzwi nie zabierają nam użytkowej głębokości.
- Drzwi przesuwne. Jest wiele mechanizmów do drzwi przesuwnych. Montowane są na różne sposoby, dzięki czemu każdy system daje inny efekt wizualny. Najbardziej popularne to systemy w ramach aluminiowych, czyli aluminiowa rama z dowolnym wypełnieniem (szkło, lustro, MDF lakierowany, ratan) oraz szyna dolna i górna, która umożliwia płynne prowadzenia pojedynczych skrzydeł. Szafa z systemem przesuwnym potrzebuje zwiększonej głębokości, jest to uwarunkowane ilością miejsca jaką potrzebują drzwi przesuwne. Najczęściej szafę należy pogłębić o 7 do 10cm.
- Drzwi składane. Najmniej popularne, ale z powodzeniem stosowane w garderobach i szafach w których nie możemy zwiększyć głębokości na drzwi przesuwane. Bardzo często stosuje się system który łączy w sobie opcję składania i przesuwania, tak aby zwiększyć komfort użytkowania szafy.
Wysokości półek
- Najlepsza wysokość półki na buty to 20 do 25cm, przy czym na kozaki należy przewidzieć minimum 40cm.
- Półki ubraniowe i pościelowe powinny mieć więcej niż 28cm, ale mnie więcej niż 40.
- Pawlacz – wysoka półka, którą używamy od czasu do czasu. Wysokość 30-50cm. Niższa przeznaczona na pudełka, wyższa np., na walizki.
- Półka na odkurzacz lub inny sprzęt, najlepiej wymierzyć dokładnie potrzebną przestrzeń.
Wysokość drążków
- Ubrania długie, suknie balowe i długie płaszcze, drążek na wysokości nawet do 180cm.
- Ubrania średniej długości, krótkie sukienki, wysokość od 140 do 160cm
- Koszule i marynarki, wysokość 140-120cm
- krótkie spódnice i spodnie 100-80cm
Wysokości szuflad
- Szuflada na drobiazgi, małe kosmetyki i biżuterię – 6-10cm
- Szuflada na bieliznę 14-20cm
- Szuflady pościelowe 20-30cm
Wyposażenie dodatkowe w szafach
- Wysuwane kosze na bieliznę. Druciane kosze na prowadnicach rolkowych w kolorze białym lub srebrnym. Kosze występują w standardowych szerokościach i kilku wysokościach, które umożliwiają montaż koszy w różnych szafach
- Pantograf – stosowany w bardzo wysokich szafach do wygodnego przechowywania ubrań.
- Wieszak na paski i krawaty – swobodny wgląd w paski, wieszak jest dodatkowo wysuwany.
- Wieszak na rurę do odkurzacza i żelazko – są to systemy druciane przystosowane do przechowywania lub wieszania domowych sprzętów.
Wysuwane półki na buty
- , które świetnie sprawdzają się w głębokich szafach, zamiast szuflad.
- Karga – idealne rozwiązanie do szaf gospodarczych
Wyposażenie dodatkowe w szafie podnosi jej funkcjonalność i oczywiście pomaga użytkownikom zachować w szafie porządek. Dobrze dobrane wyposażenie pozwoli na wykorzystanie każdego zakamarka szafy.
Materiał na szafę
Wnętrze szafy w standardzie wykonuje się z płyty wiórowej. Wnętrze może mieć dowolny kolor ze wzornika proponowanego przez producenta. Widocznym i kluczowym elementem szafy są jej drzwi i ewentualnie widoczne boki.
Drzwi szafy możemy wykonać z:
- Płyty wiórowej laminowanej – tego samego materiału co na korpus szafy.
- MDF-u lakierowane na wysoki połysk lub w pół-macie.
- Lustro w ramie lub klejone na podkład z płyty.
- Szkła: lakobele, lakomaty, szkło z grafiką.
- Fornir naturalny lub modyfikowany
- Ratan, bambus w ramach aluminiowych
- Fronty ramowo-płycinowe drewniane
- MDF PCV
komodo.meble@gmail.com
ul. Pułaskiego 2
05-230 Kobyłka